Visoki prinosi ostvaruju se na dobro dreniranim zemljištima gde voda nije ograničavajući faktor. Gustina zasada, orijentacija voćnjaka i razmak između stabala ključni su faktori za postizanje optimalne iskorišćenosti klimatskih prilika i ostvarivanje punog potencijala prinosa.
Temeljnom pripremom zemljišta pre sadnje i održavanjem optimalne pH vrednosti osigurava se dobro ukorenjivanje i kontinuirana dostupnost hraniva.
Rezidba i proređivanje plodova od ključne su važnosti za uzgoj optimalnog broja plodova ujednačene veličine.
Pravovremenom primenom fungicida i insekticida smanjuje se pojava bolesti i štetočina koji utiču na prinos i kvalitet plodova.
Ključna važnost ishrane biljaka
- Azot i kalijum neophodni su za podsticanje rasta izdanaka i listova, maksimiziranje cvetanja, zametanje i punjenje plodova i povećanje prinosa.
- Fosfor je važan za rani rast i ukorenjivanje, a kasnije za proizvodnju velikog broja zdravih grozdova cvetova i dobru veličinu plodova.
- Kalcijum je potreban kako bi se osigurao zdrav razvoj listova i rast krošnje, čime se stvara čvrsta platforma za visoke prinose.
- Magnezijum i mangan osiguravaju dobro odvijanje procesa fotosinteze, održavanje produktivnog rasta i dobro zadržavanje plodova na stablu.
- Nedostatak bilo kog mikrohraniva ograničiće prinos. Bor je naročito važan u fazi cvetanja, za maksimiziranje broja cvetova i zametnutih plodova. Cink je važan za razvoj pupoljaka i cvetanje.